Tuzlacima predstavljene prednosti primjene mjera energetske efikasnosti u domaćinstvu

September 29, 2018 -

Savremeni način života iziskuje trošenje ogromne količine energije, što se negativno održava na biodiverzitet i okoliš. Štednja energije, odnosno korištenje energije na efikasniji način je najjednostavniji način smanjenja zagađenja okoliša.

Potrošnja energije u domaćinstvu se može smanjiti primjenom mjera energetske efikasnosti i odabirom energetski efikasnih uređaja. Na taj način, ostvaruju se finansijske uštede, osigurava ugodniji komfor stanovanja, te doprinosi zaštiti okoliša.

Kako bi se građani upoznali sa efikasnim načinima upotrebe energije, u okviru GED projekta (Zeleni ekonomski razvoj) koji finansiraju Vlada Švedske, Fond za zaštitu okoliša Federacije BiH i Fond za zaštitu životne sredine i energetsku efikasnost Republike Srpske, a realizuje Razvojni program Ujedinjenih nacija (UNDP), organizovan je edukativni događaj u Tuzli sa ciljem promocije važnosti energetske efikasnosti u svakodnevnom životu.

Posjetioci su imali priliku vidjeti izloženu maketu energetski efikasne kuće, sa mjerama koje mogu primijeniti u domaćinstvu, a koje doprinose manjem korištenju energije, finansijskim uštedama i štite okoliš.

Stručnjak iz oblasti energetske efikasnosti i zaštite okoliša, zainteresovanim građanima je davao savjete o mjerama koje mogu primijeniti u svom domaćinstvu.

Zašto je važno mijenjati svijest i navike građana pri korištenju energije, naveo je Siniša Rodić, rukovodilac GED projekta: “Informisanjem građana o energetskoj efikasnosti, možemo ukazati kako racionalnije korištenje energije doprinosi čistijem okolišu, značajnim finansijskim uštedama u domaćinstvu i poboljšanju životnih uslova.

Jedan od posjetilaca, Mehmed Hasanović rekao je da već neko vrijeme u svom domu pametnije i racionalnije koristi energiju i da su promjene itekako vidljive, te dodao:

Pametnim korištenjem energije, mi štedimo svoj novac koji kasnije možemo iskoristiti za nešto drugo, a ne da ga bukvalno bacimo“.

UNDP realizuje GED projekt u saradnji sa Ministarstvom vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH, entitetskim ministarstvima prostornog uređenja, kantonalnim ministarstvima, općinama i drugim partnerima. Projekt doprinosi uspostavi održivog sistema upravljanja energijom na svim nivoima vlasti u Bosni i Hercegovini sa ciljem smanjenja emisija štetnih gasova, unapređenja energetske efikasnosti javnih objekata i reinvestiranja ostvarenih finansijskih ušteda.

Nakon Tuzle, edukativni događaji bit će održani u Zenici, Širokom Brijegu, Banja Luci, Doboju i Trebinju.